Merhaba;

Bu yazımda ITIL Foundation hakkında kısa bir bilgilendirme ve sınav hazırlık sürecini anlatacağım.

Öncelikle ITIL nedir? İnternet üzerindeki tanımları dikkate alacak olursak; ITIL(Information Technologies Infrastructure Library- Bilgi Teknolojisi Altyapı Kütüphanesi ) sözlerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Bilgi Teknolojisi Altyapı Kütüphanesi olarak adlandırılır. ITIL servis yönetim metodolojisi, BT servislerini eksiksiz ve en iyi kalitede yönetmek için geliştirilmiştir.

Benim tanımım ise; ITIL, şirketlerdeki Business ekibinin taleplerini IT ekibi olarak kaliteli bir süreçte yürütmek ve doğru servis yönetimini sağlamak için her şirketin kendi stratejisine göre uygulaması gereken bir rehberdir. Uçtan uca IT servis yönetimi de diyebiliriz. Özellikle ISO 20000 gibi standartların uygulanması için ITIL aranan bir sertifika ve kültürdür.

ITIL temelde; aşağıdaki 5 aşamadan oluşmaktadır ve tüm bu aşamalar ayrı kitaplarda detaylı olarak anlatılmıştır.

itilyasamdongusu

Ben size; ITIL sertifikalarının ilk aşaması olan; ITIL Foundation sertifikasının nasıl alınacağını anlatacağım.  Bunun dışında aşağıdaki tablodan ITIL ‘ın diğer sertifikalarını görebilirsiniz. Ben bu konuda uzmanlaşmaya gerek duymadım, ITIL Foundation sertifikası ile IT Süreç yönetiminin genel çerçevesini öğrenmek yaptığım işe yeterli katkıyı sağlayacağını düşündüm.

Bu sertifikayı alabilmek için bir ön koşul eğitimi ve tecrübe gereksinimi bulunmamaktadır. Fakat eğitimlerden daha iyi verim alabilmek için bu konuda tecrübeli olmak ciddi fayda sağlayacaktır. Genellikle eğitim kurumları 3 günlük bir ITIL eğitim programı hazırlamaktadır ve bu eğitimin sonunda, katılımcı isterse ITIL sınavını bir sınıfta online sınav olarak sağlamaktadır. Ben; eski şirketimde beraber çalıştığım ve bu konuda çok tecrübeli olan Orhan KALAYCI Hocam’dan özel ITIL eğitimi aldım. Öncelikle ITIL süreci sonrasında ITIL Sınavına yönetik eğitimi şirketten örneklerle başarılı bir şekilde aktardı.

Sınav tarihini bir hafta öncesinden aldık, sınav dili ingilizce ve 40 soru bulunmakta. Sınavı başarı ile tamamlayabilmek için 40 sorudan 26 doğru cevap yapmanız gerekmektedir ve sınav süresi 60 dakikadır. Ana dilimiz ingilizce olmadığı için sistem ek 15 dakika daha vermektedir. Ben sınavı 36 doğru ile tamamladım ve sertifikamı aldım. Sınav sonucunuz sınav tamamlandıktan hemen sonra belli oluyor. Sertifikanız ise softcopy olarak 2 gün içerisinde mail ile size iletiliyor.

Sınav ve ITIL ile ilgili sorularınızı yorum olarak sorabilir veya İletişim alanından mesaj atabilirsiniz.

2017-10-23_14-41-57.png

28 Responses

 1. Eren slm,

  Siteni yeni kesfettim. Google aramalarinda ust siralarda cikmayi nasil basariyorsun, bir ara bana anlatirsin. 🙂

  Bu arada, senden bir ricam olacak: benim adimin gectigi yerlerde http://www.kalayci.com a link verirsen cok sevinirim. Boylece sanirim, benim de google rating im yukselir ve on siralada cikmaya baslarim. 🙂

 2. Selam Orhan Hocam,

  Adınızın geçtiği yere link verdim:) Tabi ki sizden çok şey öğrendim, öğretebileceğim ufak birşey olursa seve seve anlatırım 🙂

  Görüşmek üzere,

 3. İstanbulda Eğitimi Türkçe olarak veriyorlar ama sınavı ingilizce olduğu için, sınavı geçmeyeceğimi düşünüyorum. Bu konuda çözüm nasıl olabilir acaba bilginiz varmı ? yada bir çözüm biliyormusunuz ?

  • Sınav ingilizce bu nedenle belirli bir seviyede ingilizcenizin olması gerekli. Ana dili farklı olan kişiler için ek 15 dk tanıyor fakat bu yeterli olmayabilir. Bildiğim farklı bir çözüm yok maalesef.

 4. Merhaba,

  Ben de sizin aldığınız şekilde ITIL foundation sertifikası almak istiyorum. Bunun için nasıl bir süreç izlemeliyim? Ortalama ücretler ne kadardır?

  Teşekkürler.

 5. İngilizcesi çok iyi olmayan biri için bir kilit öneriniz var mı ? Yani önceden çıkmış soruları ezberlesek vs ? Sorular her sınavda tamamen değişiyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Edin

Yeni yazılardan haberdar olmak için aramıza katılın

Takvim
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Takvim
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031