Proje Yönetimi Kitap İçeriği

Proje Yönetimi üzerine kitabı neden yazmaya başladım ve neyi amaçladım?

Türkiye’ de Proje Yönetimi üzerine çok değerli kişilerin yazdığı güzel kaynaklar bulunuyor. Bunların bazıları kendi deneyimlerini, bazıları akademik çalışmaları bazıları ise PMI (Project Management Institute) metodolojisini referans alan kitaplardı. Bu kitaplar; Proje Yönetimini ağırlıklı proje yaşam döngüsünü referans alarak geleneksel bir yapı üzerine anlatmaktaydı.

Agile üzerine sınırlı sayıda olsa da; 5-6 Türkçe kitap bulunmaktaydı. Bunlar da; globalden çevrilen kitaplar, popüler olan Scrum çerçevesini anlatan veya Agile felsefesini ele alan kitaplardı.

Benim amacım; Proje Yönetimini ‘Agile’ veya ‘Geleneksel’ olarak ele almaktan ziyade, bunları bir yaklaşım olarak görüp, şirketlerin Proje Yönetimini, Çevik Yöntemleri ve felsefeyi bütünsel olarak ele almasını sağlamaktı. En önemlisi de çözümün bunlardan sadece biri ile değil, bütünsel olarak bakılması gerekliği, hatta Hybrid yöntemlerin de varlığını vurgulamaktı. PMI PMBok 7 ile beraber, radikal bir değişimle 2021 yılında bu konuyu da detaylı bir şekilde ele alacak.

Agile yöntemlerin popülerleşmesi ve şirketlerin ‘Çevik Dönüşüm’ ler ile yapılan tüm yanlışların çözeceğini düşünmesi, birçok şirketi yanlış bir yola sürükledi. Burada Agile ‘ın getirdiği pazarlama stratejisini ve başarısını da takdir etmekte fayda var. Fakat 19 sayfalık bir Scrum Guide’ı okuyan veya daha basit görünen Kanban’ la ilgili birkaç blog yazısını okuyan herkes, Çevik dönüşümlerde konuşmaya ve Proje Yönetimi sorunlarının çözümünde rol almaya başladı. Tabi bu konuda akademik çalışmalar yapan, gönül veren ve kendisini bu konuda geliştirmiş kişileri istisna olarak tutuyorum.

Tüm bu popülerlik sonucunda; farklı profiller ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan birkaçı;

  • Hayatında hiç uçtan uca proje yönetmemiş, sadece Çevik yöntemler üzerine uzmanlaşan ve Agile Coach olarak ortaya çıkan kişiler,
  • Uzun yıllar Proje Yönetimi yapmış, fakat Agile’ ın popülaritesi ile birlikte, rotayı tamamen Agile Coach luğa çevirmiş kişiler,
  • Yine benzer şekilde uzun yıllar geleneksel yöntemlerle projeler yönetmiş / çalışmalar yapmış fakat sektörün iştahı sebebiyle yandal olarak Agile Coach luğu da Proje Yönetimi danışmanlığa ekleyen kişiler ortaya çıktı.

Linkedin’ de Proje Yönetimi ile yolu kesişen birçok Proje Yönetim profesyonelinin veya işe direkt bu yöntemlerle başlayan profesyonellerin title ‘ı veya özgeçmişinde ‘AGILE’ ibaresini görmek artık kaçınılmaz oldu.

Scott Ambler’ in ‘Disciplined Agile’ sunumunda dediği gibi; ya sorunuzun çözümü Agile değilse? Ya sorun Proje Yönetimine yanlış bakmanız, ya da SDLC (Software Development Life Cycle) yani yazılım geliştirme yaşam döngüsündeki diğer etkenlerse, o zaman çözümü sadece Çevik yaklaşımları kullanarak çözebilecek misiniz? Örneğin;

  • Risk yönetimini doğru yapmadığınız, zaman baskısını iyi yönetemediğiniz, kalite prensibini benimseyemediğiniz veya iyi bir fizibilite yapmadan girdiğiniz projelerde çözüm sadece Çevik yöntemleri uygulamak mı?
  • Analiz, geliştirme veya test ekiplerinizin teknik yetersizliği varsa çözüm sadece Çevik Yöntemleri uygulamak mi?
  • Şirket içerisinde oluşan tüm toksik kültür sorunlarının çözümü sadece Çevik liderler ortaya çıkartmak mı?

Çevik felsefe / liderlik / yaklaşımlar birçok konuda size destek olabilir, Proje Yönetim metodolojisi de birçok noktada size yol gösterebilir veya SDLC sürecini doğru uygulamak birçok mühendislik sorunlarınızı giderebilir fakat bunların sadece birini uygulamak tüm sorunlarınızın çözümü olması -en azından kısa zamanda pek mümkün olmayacaktır. Hap çözümler; her hastalığa antibiyotiği çözüm olarak görmekten farksızdır.

Kitabımda; tüm bu konuları ele alarak Proje Yönetimine uçtan uca bakılması gerektiğini anlatmaya çalıştım.

Proje Yönetim yolculuğuna çıkacağınızı düşündüğüm bu kitabı, bu yazımı paylaşan 5 kişiye ücretsiz ve imzalı bir şekilde göndereceğim. Amacım; Proje Yönetimi konusunda oluşan yanlış algıyı, hem akademik hem de iş hayatımdaki deneyimlerle biraz da olsa kaldırmak.

Herkese şimdiden keyifli okumalar dilerim!

“Proje Yönetimi Kitap İçeriği” üzerine 4 yorum.

Bir cevap yazın