Hayattaki en büyük hedeflerimden birisiydi: kitap yazmak… Birçok kişinin de hedefi olduğuna eminim. Size ait olan kelimelerin bir kağıtla buluşup, farklı zihinler tarafından yorumlanması… Kitabın; düşüncelerimizi, bilgi birikimimizi aktarabilmenin en değerli platformlarından biri olduğunu düşünüyorum. Dijital ortamlarda; kişisel blogların artması hatta daha kolay yöntemler olan podcast, youtube kanallarının çoğalması her ne kadar bilgi paylaşım sürecini kolaylaştırsa da kitabın verdiği hazzın yerini uzun yıllar daha tutamayacağına eminim. Elinize alıp, kapak resmini incelediğiniz, arka kapak yazısını okuduğunuz ve ilginizi çektiyse ÖNSÖZ bölümünü okuyup sonrasında sayfalar arasında yolculuğa çıktığınız kitaplar bizi mutlu etmeye devam edecek. Kitapları bu kadar övdükten sonra gelelim asıl konumuza: kitap yazma ve yayınlama sürecine…

Bu süreci birkaç aşamaya bölmek ve bu aşamalarla anlatmak istiyorum.

 1. Kitap yazma fikri ve kitabın içeriğinin oluşturulması
 2. Kitap içerik düzeltme ve editörlük süreci
 3. Kitap basım ve yayınevi süreci

Kitap Yazma Fikri ve Kitabın İçeriğinin Oluşturulması

Öncelikle konuya karar vermek gerekiyor, bu kısmı hızlı geçeceğim. Zaten kitap yazmaya karar verdiyseniz, konunuz da hazırdır. Konuya karar verdikten sonra öncelikle bütünsel kitabın içeriğine karar vermek gerekir. Akademik tez yazma süreçlerinden ilham alabilirsiniz: öncelikle ‘outline’ kısmını tamamlamanız gerekiyor. Yani kitabın içindekiler bölümü ile ana taslağını… Sonra aşağıdaki soruları yanıtlamak faydalı olacaktır:

 • Kitabın içeriği hangi başlıklardan oluşacak?
 • Bu başlıklar nasıl bir akıcılıkta gidecek?
 • Kitabın ama amacı ne olacak?
 • Kitabın hedef kitlesi kimler olacak?
 • Kitabı diğer kitaplardan ve muadillerinden ayıran hangi özellikler olacak? Bu kısım bence ayrı bir önemli, çünkü hem kitabın tanıtımı hem de farkındalığının oluşturulması açısından büyük katkı sağlayacaktır.
 • Ortalama sayfa sayısı ne olacak? Bu kısmın da önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü bazen yazarken tıkanabilir, bazen de kendinizi kaptırıp çok uzun sayfalar yazabilirsiniz. Bu nedenle kendinize hedef bir sayfa sayısı belirlemekte fayda var.

Tüm bu bilgiler dahilinde taslak yazımınızı bitirdiğinizi varsayalım. Sadece kitabı sizin yazıp bitirmeniz basım için tabi ki yeterli olmayacaktır. Kitabı iki açıdan daha değerlendirmekte fayda var:

 1. Yazdığınız konuda uzman kişilerden geri bildirim almak
 2. Bir editörden akıcılığı ve metin düzeltmeleri için destek almak

Konunuzda ne kadar uzman olursanız olun, farklı bir gözün kitabı incelemesinde fayda var. Bilgilerin doğruluğu, kitabın bütünsel bakış açısının verdiği mesajın teyidi hatta ihtiyaca göre ufak eklemeler ve düzeltmelerin olması kitabın gücünü arttıracaktır. Fakat bu süreci kısıtlı tutmakta fayda var. Eğer geri bildirim sayısını arttırırsanız, kafanız karışabilir ve her farklı geri bildirim sizi etkileyebilir. Bu da sizin birikimlerinizi aktarmaktan ziyade kitabı farklı bir boyuta götürebilir. Bu nedenle; konusunda uzman kısıtlı 2-3 kişiden geri bildirim almanın yeterli olacağını düşünüyorum.

Konunun uzmanlarından içerik ve bütünlükle ilgili geri bildirimleri aldıktan sonra, bir editör ile yolculuğa çıkmaya hazır olun. Yayınevleri editörlük süreçlerinde size katkı sağlıyorlar. Fakat önerim; varsa tanıdığınız yoksa da iyi bir editör araştırıp onunla beraber kitabı kontrol edip düzeltmeleri yaptırmanız olacaktır. Çünkü; eğer ilk defa bir kitap yazacaksanız, akıcılık, anlam bütünlüğü, cümlelerin daha ilgi çekici hale gelmesi ve noktalama işaretleri anlamında desteğe ihtiyacınız olacaktır. Editör sadece kelimeleri ve noktalama işaretlerini düzeltmekle kalmayıp baştan sonra akıcılığın artması ve bütünlüğün sağlanması için faydalı olacaktır. Ben kitabı yazdıktan sonra editörüm ile 8 farklı kez baştan sona üstünden geçtik. Cümlelerdeki anlam düşüklüklerinden, iki farklı paragrafın birbirine bağlanmasına ve hatta bazı cümlelerde daha anlamlı kelimeler kullanılmasına kadar değişiklikler yaptık. Bir süre sonra artık okuduklarınızda hata bulamıyorsunuz, o zaman son kez yayınevi editörüne gözden geçirtmek faydalı olacaktır.

Bu içerik ve editörlük süreçlerinden sonra gelelim en zor aşamaya: yayınevi bulma…

Kitap Basım ve Yayınevi Süreci

Öncelikle Türkiye’ de yayınevi bulma ve kitap basım sürecinin ne kadar zor olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Eğer tanınmış bir yazar değilseniz, bu işe girmeden önce bir kez daha düşünmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bununla birlikte bu süreç sonunda, basılı kitabı elinize aldığınızda verdiği hazzın, tüm bu çabalara ve emeğe değdiğini söylememe gerek yok sanırım.

Konuya farkı bir noktadan başlamak istiyorum: kitap yazmaya karar verdiğinizde veya kitabın yazım sürecinde yayınevi arama işine girmemenizi tavsiye ederim. Kitabınızı bitirin, sonrasında yayınevi aramaya başlayın… Çünkü yayınevleri kitabın fikrini maalesef satın almıyor. Onlar tamamlanmış kitabı görmek istiyorlar. Bunun için de standart bir kaç bilgiyi sizden istiyorlar. Birçok yayınevi ile görüştüm ve istenilen ortak bilgileri aşağıda paylaşıyorum:

 • Kitabın adı, sayfa sayısı, amacı nedir?
 • Kitabın hedef kitlesi, benzer diğer kitaplardan ayıran özellikleri nelerdir?
 • Kitabın önsöz ve varsa özet bilgileri, kitabın bir bölümü hatta mümkünse kitabın tamamını paylaşmanızı istiyorlar.
 • Kitabın raflarda olması için beklediğiniz süre? Bu çok büyük bir konu olmamakla beraber; birkaç yayınevi kitabımla yakından ilgilendiklerini ama yoğunluk sebebiyle 4-5 ay sonra basabileceklerini söylemişti.

Kitap yazımını bitirdiniz, o zaman hemen başlıyoruz basım & yayınevi süreçlerine. Burada da karşımıza 2 yol çıkıyor:

 1. Kitabı bir matbaa ile anlaşarak bastırmak
 2. Kitabı bir yayınevi aracılığı ile bastırmak

Önce popüler ve daha garantili olan ve benim de uyguladığım 2 no’ lu yöntemden başlayalım: yayınevi ile anlaşmak!

Başlıyoruz yayınevlerini araştırmaya… Öncelikle popüler yayınevleri, sonra internette bulduğunuz yayınevleri ve son olarak da varsa eşinizin dostunuzun kitabı, onların anlaştığı yayınevleri. Hatta ben kitaplığımdaki kitapların yayınevlerine teker teker bakıp, buradan bulduğum birkaç yayınevini ile de görüştüğüm oldu.

Elinizde bir yayınevi listesi kesinlikle olsun. Çünkü; ilk konuştuğunuz yayınevi ile anlaşma olasılığınız çok düşük -hatta neredeyse imkansız. Bu yüzden olabildiğince çok alternatif ile görüşmeyi tercih edin. Yayınevleri bir kere her zaman güçlü taraf! İlk defa kitap yazdığınız için piyasada bilinmiyorsunuz. Bu nedenle yayınevi risk alacak, eğer kitaplarınıza beklenen ilgi gösterilmez hatta içerik olarak beğenilmezse bu durum yayınevinin de prestij kaybına sebep olabilir. Yayınevi süreci için vereceğim bir mesaj da; eğer kitaptan bir kazanç bekliyorsanız, bunu ilk kitabınız için unutun. Bu bilinç ile yola çıkarsanız, süreç sizin için daha kolay ve kabul edilebilir olacaktır.

Gelelim Türkiye’ de yayınevlerinde süreç nasıl işliyor, deneyimlediğim birkaç modeli size söyleyeyim:

 • Yayınevleri kitabın telif haklarını almak istiyorlar. Bu da şu demek: kitabınızı telif hakkı süresi boyunca ne başka bir yerde bastırabilecek ne de kitapla ilgili farklı bir çalışma yapabileceksiniz. Özetle; kitabın tüm hakları telif hakkı süresi boyunca yayınevinin oluyor. Bu süre; 3 yıl ile 10 yıl arasında değişebiliyor. Yapacağınız pazarlığa bağlı.
 • Telif hakkında ek olarak; önerilen ve Türkiye’ de sık uygulanan model şu: kitabın tüm masrafları (editörlük, kapak, dizgi, basım, bandrol, dağıtım, reklam, stok vb.) yayınevine ait oluyor. Yayınevi size sattığı kitap başına % 9 ile % 17 arasında bir komisyon veriyor. % 17 komisyonu ilk defa kitap yazan birinin alması imkansız, muhtemelen Orhan Pamuk bu oranları alabiliyor. Bu modelde bir masraf ödemiyorsunuz fakat telif hakkınız da belirli bir süre boyunca yayınevinde kalıyor. Gelin burada edebileceğiniz kazancı hesaplamaya çalışalım: kitabınızın 5000 adet ve 30 TL ‘den satıldığını varsayalım. Kitap başına % 10’ luk bir pay ile anlaştığınızı da düşünelim.

Kazancınız: (30*0,1)*5000= 15.000 TL gibi bir rakam yapıyor. Tabi 5000 adeti satmak da tanınmamış bir yazar ve kitap için iddialı bir adet diyebilirim.

Bu modelin yurtdışındaki versiyonunu öğrendim. Yurtdışında yayınevleri bir yazar ile anlaştıklarında, Türkiye’deki gibi % 10 civarı kitap başına bedeli yazara ödemeye ek olarak; yazarın kitabı yazmak için harcadığı süre boyunca da maaş olarak ödeme yapıyormuş. Kitabı yazmanız 10 ay sürdüyse, yayınevi size bu sürenin karşılığında maaşı da ödüyormuş. Tabi Türkiye’de bu modelin sadece yazara ödenen kitap başı ücret kısmını kopyalamışız.

Bu model kafanıza yatmamış olabilir, o zaman gelelim hibrit olan farklı bir modele: yayınevi masrafların bir kısmını sizden karşılamanızı istiyor, bir kısmını kendisi karşılıyor. Bu anlaşmada telif hakkı daha kısa süreli verilebiliyor. Burada da ilk baskı adetinize göre sizden ödeme isteniyor. Fakat buradaki tek maliyet baskı maliyeti olmuyor. Editörlük, kapak tasarımı, dizgi, bandrol, pazarlama, stok, dağıtım gibi maliyetleri de hesaba katarak sizden bu masrafların yarısı veya daha fazlası istenebiliyor. Burada pazarlık gücünüze göre bu rakamı netleştirdiğinizi söyleyebilirim. Fakat tanınmış bazı yayınevleri bu modele yanaşmıyor. Çünkü onlara telif hakkını alıp tüm masraflarını kendilerinin karşıladığı model daha cazip ve karlı geliyor.

”Aylarca belki yıllarca emek verip yazdığım kitabımın gelirinin sadece % 10′ luk kısmını almak bana pek adil gelmiyor, üstelik bir de telif hakkını veriyorum!” dediğinizi duyar gibiyim. O zaman gelelim son ve en zor olan modele: kitabı kendiniz bastırıp yayınevi aracısız satmanız…

Bu alternatifi okumadan önce uyarıyım: bir yayınevi ile anlaşmadıysanız kitap marketlerle anlaşmanız çok zor hatta imkansız. Popüler kitap marketleri (D&R, kitapyurdu vb.) raflarına koyacağı kitapları genelde anlaşmalı oldukları yayınevlerinden alıyorlar. Bireysel yazarlardan kitap maalesef almıyorlar, bu nedenle satış sürecinizde yalnızsınız diyebilirim. Kitabı bireysel çabanız ile satmanız gerekecektir. Ayrıca kitap stoğunu da tutmanız gerektiğini eklemekte fayda var.

Bir bilgi daha ekleyeyim: ‘kitabı ben bastırayım, yayınevi sadece dağıtım yapsın‘ gibi bir modelle ilerlemeniz de maalesef mümkün değil. Yayınevleri kitap basımından değil, dağıtım ve satışından kar elde ediyorlar. Bu nedenle; baskıyı sizin yaptırmış olmanız onlara bir fayda sağlamayacaktır veya alternatif bir model olarak değerlendirilmeyecektir.

Peki kitabı kendiniz bastırmaya karar verdiniz o zaman ne yapacaksınız? Kitabı; kitap basım yetkisi olan bir matbaa ile anlaşarak ve bandrol gibi evrak işlerini kendiniz hallederek bastırabilirsiniz. Bu süreçten sonra büyük ihtimalle yalnızsınız…

Kitabın stok ve kargo sürecini kendiniz yönetmeniz gerekecek. Kitaplarınızı uygun bir depoya koydunuz, bazı pazaryerlerinde satışa açtınız (hepsiburada, trendyol vb.) ve satış yapmaya başladınız. Kargo süreçlerini, ödeme süreçlerini ve iade süreçlerini kendiniz yönetmeniz gerekecek. Bunlardan daha önemlisi; pazarlama süreçlerini de sizin yönetmeniz gerekecek. Yayınevleri anlaşmalı olduğu kitap marketlerine ek olarak; sosyal medya, üniversiteler, imza günleri, anlaşmalı firmaları üzerinden sizin kitap reklamlarınızı yapacaklardır. Çünkü onlar daha önce belirttiğim gibi; kitabın basımı değil satım sürecinden kazanç sağlamaktalar. Bu nedenle ne kadar çok satış yapılırsa onların da geliri o derece artacaktır.

Yazımın başında belirttiğim gibi; kitap yazmak zor ama bir o kadar da keyifli bir süreç. Umarım bu yolculuğa çıkan herkes harcadığı emeklerin karşılığını alır.

EK İPUCU: Kitabınızı basacağınız yayınevi, kitap içeriğinize uygun olan kitaplar basan bir yayınevi olmalı. Örneğin; yönetim üzerine bir kitap yazdıysanız, roman basan bir yayınevi ile anlaşmanız mümkün olmayacaktır.

Bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir. Herkesin bilgiyi paylaşmayı sevdiği bir ortamda yaşaması dileğiyle…

12 Responses

 1. I was excited to discover this website. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you book-marked to look at new things on your website.

 2. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read through articles from other writers and use a little something from other sites.

 3. לפרטים נוספים. , ארגנטינית מדהימה כוסית על בדירה דיסקרטית בחיפה מחכה רק לך גוף מושלם חזה מטורף וחבל שנמשיך
  פשוט תגיע. מלי המושלמת מחכה לך ! כן, זה קורה בצורה המושלמת ביותר אצלנו , כל הדירות המדהימות ביותר שיודעות ויכולות לתת לכם את המענה המושלם ביותר של מיקומי דירות מדהימות בסמוך למקום המגורים שלכם.

  דירות דיסקרטיות-עיסוי אירוטי-נערות ליווי
  | בחורה איכותית בקרית ים | סקס ענק.
  עם כמה שזה מוזר, אף פעם לא ערכתי
  שיחת סקס עם בחורה ג’ינג’ית והאמת?
  ישר אפשר להבין שיש לנו עסק עם בחורה
  ברמה גבוהה. עיסוי מפנק בחולון. במקום דירה פרטי באווירה שקטה , מסאג’ מקצועי ברמה מאוד גבוהה.

  למה להזמין שירותי ליווי בבת ים לעיסוי מפנק?
  שירותי ליווי בבת ים לעיסוי מפנק מציעים ספא עם
  ערך מוסף. המתמחה בעיסוי מפנק
  בבאר שבע עד הבית, יגיע אליכם עם כל הציוד הדרוש ליצירת האווירה הרצויה בזמן הנוח לכם ביותר.
  עם המעסות שלנו כולם יכולים להרגיש בנוח; הן מעניקות טיפול חושני ודיסקרטי, בזמן ובמקום שתבחרו, ואתם
  רק צריכים להתמסר לפינוק ולחום על מנת לחוות הרפייה משחררת.
  מעסות מקצועיות – הסיבה השלישית היא צוות המעסות המקצועיות שיודעות אך לגרום לגבר להירגע ולהתמסר.
  כל בעל מקצוע מטעמנו עובר ראיון
  בדיקה מפי ראש הצוות, וזאת על מנת להבטיח את התאמתו מבחינת מקצועיות וניסיון.

 4. לפעמים אלו בחורים צעירים אשר מגיעים עם החברה; לפעמים
  אלו הם אנשי עסקים המבקרים בירושלים ומביאים איתם נערת ליווי שתצטרף אליהם ותנעים את זמנם בין פגישות העסקים;
  לפעמים אלו הם זוגות נשואים שמגיעים לבילוי רומנטי; חיילים שרוצים לבלות בסוף השבוע; גברים או
  נשים שמגיעים לבילוי מפנק עם המאהב או המאהבת… בתיאום אחד
  מול נשים ופורטל הפועל 24 שעות תוכלו גם אתם לצאת מעבדות לחירות ולקבל את
  ההנאות של החיים עם נערות שוות במיוחד שלא רק
  נראות טוב בתמונה. נערות ליוו איכותיות בכל
  רחבי ישראל 24/7 רק באתר מגוון שירותי לווי ובחורות ליווי לביתך מלון.

  את מחפשת נערי ליווי שיעשו אותך רטובה וצועקת כל כך חזק עד שכל השכנים ישמעו.
  ההיצע ההולך וגדל של מוקדי הבילוי הליליים בירושלים, מאפשר גם לכם ליהנות מעשרות
  מקומות בילוי שונים הפתוחים עד השעות הקטנות של
  הלילה לאורך כל ימות השבוע. עיסוי בתל
  אביב באבנים חמות לצורך העניין לא זקוק לשני מעסים שונים.
  לפני שאתם מבזבזים את זמנכם בחיפוש אחר עיסוי בחולון, תוכלו פשוט להישאר בפורטל “אלטרנטיבי”!

  מהסוויטה תוכלו להשקיף על חוף הים ובמרחק מספר צעדים גם לטבול במים
  הנעימים.

 5. נוסד ב-1998 למשרד עורכי דין רות דיין
  ידע רב בדיני משפחה וניסיון בתיקי גירושין רגישים וסבוכים.
  משרדנו הינו חברת עורכי דין אשר הוקמה במקור בשנת 1997 ע”י עו”ד נדב שפירא.
  תחום השכרת חדרים לפי שעה בבאר שבע הינו תחום מתפתח בו קיימות אפשריות מפתות שמגיעות במחירים מפתיעים, שווה בדיקה.
  הינו אתר אינטרנט לפרסום מודעות דרושים לקציני
  בטיחות בתעבורה, טיפים לחברות לפני גיוס קצין בטיחות בתעבורה לארגון.
  חשוב לדעת כל המפרסמים מודעות באתר
  גולד אסקורטס הצהירו כי השירותים הניתנים הינם שירותי
  עיסוי בלבד. עיסוי מקצועי על ידי צביקה
  שנקר. כן, לוותר על הלילות המטורפים שלנו,
  על משחקי המין שלנו ועל כל מה שכישף אותי במשך חודשים.
  נערות סקס ליווי בחולון לעיסוי
  שלנו יודעות לענות על כל דרישה של לקוחות עניני טעם.
  שירותי ליווי באשדוד ואשקלון – כל
  סקס שאתה יכול להעלות על דעתך… חברת
  טיולים זה אנחנו, מספקת שירותי הסעות והיסעים
  למטרות שונות ובהתאם לצרכי הלקוחות שלנו.
  פילטר בר – מערכת אוסמוזה הפוכה
  חברת פילטר בר עוסקת בשרות ואספקה של מוצרים בתחום טיהור והשבחת המים למגזר הפרטי והעסקי בזמן
  מתן שירות מהיר לצרכי הלקוח. משלוחים מהירים
  שירות מהיום להיום, שירותי מסירות משפטיות
  לעורכי דין, הובלות קטנות.

 6. בתי המלון הם מקום מאוד נעים לבלות בו
  אך הרבה אנשים אינם מרגישים בנוח
  להזמין את המעסות לבית
  המלון מכיוון שאין בו הרבה פרטיות ובתי המלון בודקים מי נכנס
  ומי יוצא. אין כמו בבית – הבית הוא מקום נעים ובהחלט
  רווקים רבים מזמינים נערות ליווי
  בבת ים שירותי עיסוי אירוטי בראשון לציון עד הבית.
  בין אם באמצע יום עבודה מתיש, או חופשה בארץ, אין יותר מושלם מלתת לגופכם מזור
  והנאה מושלמת עד אובדן חושים עם עיסוי ארוטי מענג עם בחורה כלבבכם.
  אז אם מעוניין בבילוי איכותי? אם תחפשו קצת, תמצאו, כי העיסוי מפנק בהרצליה היה אחד מהטכניקות היעילות והעתיקות בעולם לטיפולי מרפא.
  עיסוי בחיפה ובכל אזור אחר
  בארץ, מוצע לכם בשלושה אורכים שונים, כך שתוכלו בהתאם לההעדפות האישיות שלכם לתאם את העיסוי החביב עליכם ביותר.

  לפני עיסוי ארוטי בראשון לציון דאגו להוריד אותם.
  אם אתם מחפשים עיסוי מפנק במרכז
  או עיסוי מפנק בראשון לציון ללא ספק זה העיסוי בשבילכם.

  אם ברצונך להתחיל להבין איך נראה ערב
  ליווי כל שעלייך לעשות הוא לעצום את העיניים
  ולדמיין את אחת או יותר מנערות הליווי דואגות לכל הצרכים
  שלך.

 7. נומרולוגית בראשון לציון. מתמחת במגוון רחב של תחומים.
  חברת בא לי מתוק מפנקת אתכם במגוון ברים טעימים!

  חברת מוניות והסעים, בעלת צי
  מוניות המכיל מוניות גדולות, מוניות
  פאר VIP, מוניות להסעת מוגבלים ועוד.
  לקבוצת אמקו צי מכולות איכותיות,
  משאיות תובלה אמינות וכלים מתקדמים לתיקון ולתחזוקה של מכולות ואניות.
  קבוצת אמקו מתמחה במתן שירותי
  עזר ייחודיים לענפי הספנות והתעופה, בהקמת
  מבנים, מבנים ניידים ומכולות, באספקתם למגוון צרכים ובשירותי שינוע מקיפים.
  מציעים מגוון שירותי חקירות ומעקבים,
  חקירות כלכליות, אבטחה סמוייה,
  בגידות, סרבני גט ועוד. מגוון רחב של וילות ברחבי הארץ
  ללינה למשפחה גדולה או קבוצה גדולה .
  ישנם מרכזי ספא ברחבי הארץ הכוללים גם חדרי אירוח לשעות של מנוחה, מקומות כאלה מתאימים לבילוי יומי, יום כיף כמתנה או הפתעה לבן הזוג או סתם למישהי
  שאוהבים ואפילו לעצמך. כאחת
  מהערים הגדולות ביותר בישראל וכאחת מהערים התיירותיות ביותר במדינה מתקיימים בירושלים, לאורך כל ימות השנה עשרות פסטיבלים מקומיים ובינלאומיים
  הכוללים בין היתר את פסטיבל הקולנוע,
  פסטיבל ישראל, פסטיבל הג’אז,
  פסטיבל האור, הפסטיבל הבינלאומי למוזיקה
  קאמרית ועוד עשרות ירידי חוצות ואירועי חוצות המתקיימים לאורך שעות היום והערב עד השעות הקטנות של הלילה.
  אוקטופוס מתמחה במתן שירות אישי ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך החל מייעוץ המתאים לאופי
  הלקוח, וכן תמיכה מקצועית, אישית וישירה.
  ריפיון הגוף מגיע לאחר העיסוי בגבעתיים, אך לאורך העיסוי
  המטופל לעיתים ירגיש חוסר נוחות ומעט כאב בשל הלחיצות.

 8. לסיכום, אינדקס שירותי הליווי ריץ’ אסקורטס, מאפשר לכם לבצע הזמנה של נערות ליווי לביתכם מלון והיא תגיע עד אליכם בתוך חצי שעה!
  עיסוי מפנק ברמת הגולן , ניתן להזמין עד הבית ברמת הגולן כמתנה
  לך, לבן הזוג לחברה או לאיש עסקים שאתם מעוניינים לפנק.
  אם אתם מעוניינים לשמור את הבילוי עם נערת הליווי לעצמכם, אתם לא צריכים אפילו לקום מהספה בסלון, אלא רק לגלוש
  לאתר ייעודי ולהזמין נערת ליווי בלחיצת כפתור.
  המחירים של נערות ליווי הם
  בדרך כלל שווים לכל כיס ואין כמעט גבר שלא יכול להרשות אותם לעצמו,
  אפילו אם מדובר בחיילים, רווקים צעירים בלי הכנסה מסודרת או גברים מבוגרים יותר שלא מעוניינים להוציא סכומי כסף גדולים שיפגמו בדיסקרטיות של
  החוויה. לעיתים רחוקות מאוד, אך אלו מקרים שקורים, בחורה משירותי העיסויים יכולה לסרב לפגישה עם גבר.
  מסאז מפנק עם דוגמנית שווה, ללילה חסר מעצורים.
  מסאז מפנק עם דוגמנית שווה, רוצה להתפנק ביחד.
  במסגרת מאמר זה נסקור את מגוון דרכי הטיפול
  הנכנסות תחת הקטגוריה הרחבה של עיסויים רפואיים,
  את מהלך הטיפול בעיסוי רפואי, סוגי הבעיות
  להן מסאג’ מפנק יכול לתת מענה ונסביר גם למה ניתן לצפות כאשר עוברים טיפול של עיסוי קליני.
  הקוקסינליות לעיסוי בכפר סבא נבחרו
  בקפידה רבה על מנת להעניק לך בטחון, דיסקרטיות ותחושה מלאה של קבלת שירות איכות ומקסימלי בהתאם למה שתקבעו מראש.

 9. ג’אמפ שנפתח באפריל 1997 הוא מועדון הבריאות הראשון מסוגו בירושלים.
  עיסוי אבנים חמות בירושלים אחד העיסויים הפופולריים ביותר הכוללים תנועות עיסוי בשילוב
  אבני בזלת מחוממות. זה עיסוי מפנק של כל הגוף וכאשר הגוף
  מוכן מגיעים גם לאזור איבר המין, הלינגאם.
  לכן, אם אתם כבר נמצאים באילת בחופשה
  או לרגל עסקים ומתחשק לכם להתפנק באמת, זה
  הזמן להכיר את השירות של נערות ליווי באילת, שיגיעו לכל בית מלון, אכסניה או מקום
  בילוי לבחירתכם כדי להעביר אתכם ערב מפנק.

  בסקס אש תוכלו למצוא מבחר עצום של נערות ליווי באילת שוות ומפנקות.
  אם אתם חושבים ושוקלים להזמין נערות ליווי,
  אל תחשבו יותר מידי פשוט עשו זאת עכשיו.
  כל מה שצריך לעשות זה לחפש
  באינטרנט שירותי ליווי סמוך למקום
  שאתה נמצא בו או לפי עיר ומיד יופיעו בפנייך המון
  תוצאות של נערות ליווי סקסיות ואיכותיות שישמחו להגיע עד אליך.
  באתר זה תוכלו למצוא את כל המידע על מסחר באינטרנט.
  איך אפשר להפוך את התקשורת בינינו לפתוחה,
  פשוטה ומובנת? באופן טבעי, עיסוי ארוטי, על אף היותם טיפולים מקצועיים
  שבהחלט מביאים להקלה על הגוף והנפש, הם כאלו שאנשים לא נוטים להתייעץ
  לגביהם עם חברים או בני משפחה וזה
  משהו שיכול להפוך את האיתור של עיסוי ארוטי בראש העין
  למעט מורכב יותר.

 10. פשוט נכנסים לאתר שלנו, בוחרים את החדר על פי המיקום והתעריף של כל מפרסם, ויוצרים איתו קשר.
  חדרי אירוח וי אי פי רומס בקריות מציעים שירותי חדרים להשכרה
  וגם לפי שעה. צימרים לפי שעה בחיפה נגישים, זמינים
  , איכותיים במלוא מובן המילה ו הם
  היעד הבא שלכם לבילוי רומנטי ספונטני או מתוכנן.
  אנשים פועלים היום לטובת שיפור איכות החיים שלהם ורוכשים השכלה לטובת שיפור חייהם
  והאופן שבו הם חיים אותם. ישנם אנשים
  שלא מרגישים בנוח שבן המין השני נוגע בהם, כך שחשוב לתאם מראש עם
  מכון העיסוי מפנק בראש העין
  את מין המעסה. העיסוי המפנק מסייע להקל על תופעות כמו לחץ
  וחרדה, נדודי שינה, כאבים ובחילות.
  עיסוי מפנק ברמת הגולן זה נהדר לשחרור כאבים: כאבי ראש, כאבים
  בגב התחתון, כתפיים, ידיים ועוד.
  נראה כי כוח המגע עוזר למנוע את כאבי הראש.
  כי הן כולן מקוות שתבחר בהן. חמישית, חפשו סטודיו לא רחוק
  מהבית, כי אחרי טקס מרגיע קשה לצלול
  חזרה לקצב המטורף של חיי המטרופולין.

  Feel free to surf to my page; https://papillonvip.com/city/Discreet-apartments-in-Ramat-Gan.php

 11. מנגד, באיזור הצפון העלות של דירות דיסקרטיות בתל אביב עשויה להיות גבוהה, אך היתרון הוא אבזור ברמה גבוהה.
  דירות דיסקרטיות בצפון
  מחפשים? עיסוי אירוטי בצפון הוא הרבה
  יותר ממפגש מיני סתמי או מעיסוי, מדובר כאן בחוויה ארוטית מלאה המועברת על
  מיטות רחבות, נעימות וגמישות תמונות
  אמיתיות של. בחורה ישראלית יהודיה בת 35 אם אתה אוהב מלאה סקסית גוף של משי חלקה
  בכל… עיסוי אירוטי בצפון הוא המתנה הגדולה ביותר שניתן
  להעניק לגוף שלך, בעזרת הרפיה
  מלאה ומקצועית כל חלק ממך ימצא רגיעה ואורגזמה.
  בעזרת צוות המעסים של זמן מגע תוכלו לעשות פסק זמן אמיתי, להשקיע בזוגיות
  שלכם וליהנות מעיסוי זוגי מפנק בנוחיות של הבית שלכם.
  שירותי האתר זמינים במשך 24 שעות ביממה,
  7 ימים בשבוע, והם מיועדים לכל מי שגר בדרום ורוצה לקחת פסק זמן מהשגרה.
  האתר שלנו שילב את ההצעות הטובות ביותר
  מאולפנים ומעסים בודדים,
  מוכנים לעזור לכם להירגע אחרי יום
  עבודה מעייף. ברור לנו שעם כל הפינוק שבקבלת מסאז בספא האיכותי והחדיש שלנו, שעת טיפול עדיין דורשת לפנות זמן
  נוסף עבור הנסיעה מביתכם, עמידה בפקקי תנועה, חניית הרכב,
  והגעה מוקדמת בכדי שתוכלו להירגע ולנוח טרם הטיפול.
  בזמן מגע אנו מזמינים אתכם להקדיש זמן לעצמכם,
  בנוחות הביתית שלכם מבלי הצורך להתרוצץ,
  כך שתוכלו באמת להירגע. בואו נגיד את האמת, עיסוי דורש מגע, הרבה
  מגע.

  my webpage … https://meetrebeccaneal.com/regions/Discreet-apartments-in-Nahariya.php

 12. במתחם תהנו מאבזור איכותי ומלא
  הכולל מיטה זוגית, מזגן בכל חדר, פינת
  אוכל, סלון, 2 חדרי שינה נוספים, מטבח מאובזר,
  חדר רחצה, מערכת שמע, חבילת ערוצים בלוויין.
  מרכזי הספא מעניקים את האפשרות להזמין חבילת ספא
  מפנקת הכוללת עיסויים מגוונים, שימוש במתקני ספא שונים, ארוחות צהרים
  או בוקר לפי בחירה ולאחר מכן תוכלו לנוח בחדר איכותי, מרווח
  ונוח. הנכם מוזמנים להרגע ולהנות ממגוון חבילות מרגשות, המשלבות טיפולים מפנקים,
  מתקני ספא באיכות הגבוהה ביותר ואירוח יוקרתי.
  עיסוי מפנק ברחובות הוא אחד מאותם טיפולים שהספורטאים עושים לעתים קרובות על מנת לשמור על בריאות הגוף שלהם,
  להפחית את הסיכון לפציעות, לאושש את הגוף מהר יותר בין האימונים והתחרויות והכול כדי להגיע מוכנים
  ורעננים יותר לתחרויות הבאות.
  על מנת שתהיה אווירה נעימה חשוב שהמקום יהיה נקי,
  מטופח ומתוחזק כראוי וכך בדיוק הן הדירות הדיסקרטיות.
  מלבד עיסויים יש בכל ספא גם שפע של טיפולים נוספים אשר נועדו כמו לטיפוח וכך גם לסתם התפנקות.

  במאמר שלפניכם נספר לכם על מגוון טיפולים ועיסויים שונים אשר מוצעים היום
  במרכז ספא על מנת שבפעם הבאה שתהיו מעוניינים לארגן יום כיף כל שהוא, תדעו אילו אפשרויות קיימות מלבד הדברים המוכרים
  לכם כבר .

  Review my homepage: https://soiree-agency.com/city/Discreet-apartments-in-Eilat.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Edin

Yeni yazılardan haberdar olmak için aramıza katılın

Takvim
Ekim 2023
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Takvim
Ekim 2023
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031